Aktualności
Zaproszenie na konferencję „Otwarcie o profilaktyce zdrowia psychicznego i substancjach psychoaktywnych”
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 18 października 2024 r. odbędzie się konferencja organizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Limanowej pod patronatem Starosty Limanowskiego, Mieczysława Urygi. Wydarzenie będzie miało miejsce w Limanowej przy ul. Bolesława Czecha, w sali widowiskowej, w godzinach 10:00-13:00.
Konferencja poświęcona będzie tematom związanym z profilaktyką zdrowia psychicznego oraz zagrożeniami wynikającymi z używania substancji psychoaktywnych.
Jako Centrum Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Limanowskiego, jesteśmy partnerem tego wydarzenia, obok Policji Limanowskiej, Limanowskiego Domu Kultury oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu, filia w Limanowej.
Naszą prelegentką będzie mgr Ewelina Stonawska, psycholog z naszego Centrum, która wygłosi wykład pt. „Profilaktyka zdrowia psychicznego – przeciwdziałanie problemom emocjonalnym i uzależnieniom”. W dalszej części spotkania, jako wicedyrektor Centrum, Pani Ewelina Stonawska opowie o działalności Centrum Zdrowia Psychicznego, które od roku wspiera mieszkańców powiatu limanowskiego.
Pełny program konferencji znajduje się poniżej. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym ważnym wydarzeniu!
Za nami pierwszy limanowski Dzień Zdrowia Psychicznego
W dniu 10 października przed Szpitalem Powiatowym w Limanowej odbyło się wyjątkowe wydarzenie organizowane przez nasze Centrum Zdrowia Psychicznego. W specjalnie rozstawionym namiocie, po raz pierwszy w Limanowej, promowaliśmy zdrowie psychiczne, zachęcając mieszkańców do dbania o swój dobrostan psychiczny.
Na naszym stoisku można było uzyskać szczegółowe informacje o działalności Centrum, a także dowiedzieć się o funkcjonowaniu Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, który jest miejscem pierwszej pomocy psychologicznej. Przedstawialiśmy również informacje o dostępnych terapiach, naszych oddziałach oraz możliwościach wsparcia dla osób w kryzysie.
Hasłem wydarzenia było: „Zdrowie zaczyna się w głowie!”, co podkreślało, że dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Każdy, kto odwiedził nasz namiot, otrzymał niezbędną wiedzę, wsparcie i materiały informacyjne.
Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu osób, którym serdecznie dziękujemy, a w szczególności Dyrekcji Szpitala Powiatowego w Limanowej za udostępnienie miejsca.
Zainteresowanie wydarzeniem było duże, ale nasze Centrum nie ustaje w wysiłkach, aby budować świadomość w społeczeństwie na temat zdrowia psychicznego. Chcemy dalej przełamywać tabu i uświadamiać, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne – „głowa” może „chorować” tak samo, jak każda inna część ciała.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu i zapraszamy na kolejne inicjatywy promujące zdrowie psychiczne!
Nowo Powstałe Grupy Wsparcia w Centrum Zdrowia Psychicznego !!!
Informujemy o utworzeniu dwóch nowych grup wsparcia w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego, które mają na celu wsparcie w rozwijaniu umiejętności społecznych oraz w rehabilitacji procesów poznawczych.
Zapisy do obu grup już trwają! Aby dołączyć, skontaktuj się z naszym Centrum Zdrowia Psychicznego pod numerem telefonu 721 66 77 55 ; 721 66 77 86 lub możesz zgłosić się osobiście w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym w Szpitalu Powiatowym w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej.
Dołącz do nas i zyskaj wsparcie, które pomoże Ci w codziennym życiu. Czekamy na Ciebie!
Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu, w kameralnej i wspierającej atmosferze. Prowadzone będą przez doświadczonych terapeutów specjalizujących się w treningu umiejętności społecznych.
Szczegóły na plakatach !
Witamy na Nowej Stronie Facebooka Centrum Zdrowia Psychicznego dla powiatu limanowskiego !
Z ogromną radością informujemy, że nasza nowa strona na Facebooku jest już aktywna! Od teraz możecie być na bieżąco z najnowszymi informacjami, wydarzeniami oraz poradami dotyczącymi zdrowia psychicznego, które regularnie publikujemy na naszej stronie.
Co znajdziecie na naszej stronie Facebookowej?
- Aktualności: Najnowsze informacje o naszych usługach, wydarzeniach i inicjatywach.
- Porady i Artykuły: Cenne wskazówki dotyczące dbania o zdrowie psychiczne, zarządzania stresem i poprawy jakości życia.
- Wydarzenia: Informacje o nadchodzących warsztatach, spotkaniach i innych wydarzeniach organizowanych przez nasze centrum.
- Wsparcie i Inspiracje: Historie sukcesu naszych pacjentów, inspirujące cytaty i materiały motywacyjne.
- Społeczność: Możliwość kontaktu z innymi osobami, które troszczą się o swoje zdrowie psychiczne i wspólnie wspierają się w drodze do lepszego samopoczucia.
Dlaczego warto nas śledzić?
- Bądź na bieżąco: Dzięki naszej stronie nigdy nie przegapisz ważnych informacji i wydarzeń.
- Wsparcie na wyciągnięcie ręki: Uzyskaj dostęp do zasobów i materiałów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
- Buduj społeczność: Dołącz do grupy osób, które dzielą się swoimi doświadczeniami i wspólnie pracują nad poprawą jakości życia.
Serdecznie zapraszamy do polubienia naszej strony i dołączenia do naszej społeczności! Razem możemy zrobić więcej dla zdrowia psychicznego.
Odwiedź nas już teraz!https://www.facebook.com/profile.php?id=61560259181695
Centrum Zdrowia Psychicznego dla powiatu limanowskiego– Twoje zdrowie psychiczne jest dla nas najważniejsze!
Centrum Zdrowia Psychicznego dla powiatu limanowskiego już działa
1 października 2023 roku rozpoczęło działanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla powiatu
limanowskiego.
Pomoc w naszym Centrum jest bezpłatna, pacjenci mogą zgłaszać się do Punktu Zgłoszeniowo-
Koordynacyjnego bez wcześniejszej rejestracji i bez skierowania.
Więcej informacji w zakładce: https://medilinorm.pl/centrum-zdrowia-psychicznego/
Wkrótce otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla powiatu limanowskiego
Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 czerwca 2023 r. (Dz.U. 2023 poz. 1288 z dnia
6.07.2023) zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia
psychicznego Medi-Li-Norm jest jednym z realizatorów pilotażu centrum zdrowia psychicznego.
O tworzonym CZP będziemy informować na bieżąco.
Konferencja nt. „Od pilotażu do zreformowanego systemu ochrony zdrowia”
W dniach 24-26 marca 2023 roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrów Zdrowia
Psychicznego zorganizowało po raz kolejny konferencję kadry kierowniczej Centrów
Zdrowia Psychicznego nt. „Od pilotażu do zreformowanego systemu ochrony zdrowia
psychicznego”.
W trakcie konferencji poruszano wiele istotnych tematów dotyczących realizacji
pilotażu, m.in. jego sukcesów i niepowodzeń oraz wskazano na przeszkody, które
mogą utrudnić dalszą reformę systemu ochrony zdrowia psychicznego w Polsce.
Od 2018 roku w Polsce jest testowany nowy model opieki psychiatrycznej dla
dorosłych. Pięcioletnie doświadczenia w funkcjonowaniu Centrów Zdrowia
Psychicznego pokazują, że wprowadzane zmiany są właściwym kierunkiem
działania. Spowodowały one, że na obszarach gdzie jest realizowany pilotaż,
zwiększyła się dostępność opieki psychiatrycznej dla osób powyżej 18 roku życia
oraz zostały zlikwidowane kolejki osób oczekujących.
Wprowadzane zmiany zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia
z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia
psychicznego z późniejszymi zmianami.
Jaki jest cel programu pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego?
Celem pilotażu jest budowa systemu opieki psychiatrycznej, która powinna być oparta na aktywizacji środowiskowej, co przełoży się na ograniczanie zamkniętego lecznictwa szpitalnego (pobyt na oddziałach całodobowych zamkniętych) i stopniowe zastępowanie izolacyjnych form opieki rozwiązaniami aktywizującymi chorych. Z doświadczeń innych krajów, podobne formy „środowiskowo zakorzenionych” terapii, gdzie z lekarską interwencją psychiatryczną, łączone są konkretne formy wsparcia socjalnego (np. asysta pracowników socjalnych w uzyskaniu świadczeń pomocy społecznej, prawnika, wsparcie doradcy zawodowego w powrocie do pracy, wsparcie w powrocie do nauki) są bardziej skuteczne, ale pozwalają także na pełną adaptację środowiskową pacjentów i unikanie społecznych izolacji i stygmatyzacji.